Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych? stwórz własny muslimix

Jak musli może wspomagać leczenie chorób cywilizacyjnych? stwórz własny muslimix
Choroby cywilizacyjne to takie jednostki, które dotykają znaczną część społeczeństwa. Należą do nich m.in. podwyższony cholesterol LDL (i obniżony HDL) i trójglicerydy, cukrzyca lub zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi, nadciśnienie tętnicze, otyłość, choroby nowotworowe i wiele innych.

Jakby się dobrze zastanowić to każdy z nas na w rodzinie lub bliskim otoczeniu kogoś kto choruje na choroby cywilizacyjne. Warto także zastanowić się czy nie jesteśmy w grupie zwiększonego ryzyka, a więc czy nasi rodzice, rodzeństwo nie cierpią na którąś z nich.

Odpowiednio skomponowane musli może być dobrym rozwiązaniem, aby zapobiegać lub nawet wspomagać leczenie niektórych chorób cywilizacyjnych. Jakie składniki są szczególnie cenne?

  • Pełnoziarniste płatki zbożowe (szczególnie płatki owsiane lub orkiszowe) lub otręby (najlepiej sypkie, a nie granulowane) zawierają w swoim składzie m.in. cenny błonnik pokarmowy, który nie tylko działa jak szczotka na nasze jelita redukując ryzyko powstania raka jelita grubego, ale także obniża stężenie cholesterolu, trój glicerydów, a także cukru we krwi. Błonnik pokarmowy w połączeniu w płynem (najlepiej z wodą) daje uczucie sytości. Jest więc pomocny w profilaktyce otyłości, a także w dietach redukujących masę ciała.
  • Siemię lniane w połączeniu z płynem wytwarza śliską otoczkę, dzięki której działa podobnie jak błonnik. Ponadto wpływa korzystnie na gojenie się wszelkich ran w przewodzie pokarmowym, m.in. przy chorobie wrzodowej wspomaga leczenie farmaceutykami.
  • Orzechy włoskie, laskowe to bardzo dobre źródło magnezu, który jest ważny w kontekście prawidłowej pracy układu nerwowego, a także układu krążenia. Magnez wpływa także pośrednio m.in. na obniżenie się ciśnienia tętniczego krwi.
  • Suszone morele to także źródło magnezu, a suszone śliwki – źródło błonnika pokarmowego. To właśnie śliwki suszone wg tradycyjnej medycyny ludowej działają korzystnie na procesy trawienia ułatwiając wypróżnianie. Mówiąc o suszonych owocach musimy jednak wiedzieć, że zawierają one spore dawki cukrów prostych, a więc nie są wskazane w dużych ilościach dla osób z nietolerancją glukozy, cukrzycą, a także trójglicerynemią.
  • Beta-karoten zawarty w pomarańczowych owocach – głównie w suszonych morelach – działa jako naturalny przeciwutleniacz, a więc może wpływać korzystnie w profilaktyce chorób nowotworowych, a także w miażdżycy. Podobnie działa resweratrol zawarty w winogronach.
  • Suszona żurawina to najskuteczniejszy naturalny środek przeciwko zapaleniom bakteryjnym układu moczowego różnego pochodzenia.
  • Migdały to z kolei źródło wapnia ważnego w profilaktyce osteoporozy. Wapń bierze pośredni udział także w procesach związanych z obniżeniem ciśnienia krwi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak widzimy jest wiele możliwości, aby tak skomponować własną mieszankę musli, aby służyła nie tylko dobremu smakowi, ale przede wszystkim zdrowiu.  Zachęcam zatem do wprowadzenia zdrowej mieszanki na stałe do swojego jadłospisu. Zadbajmy jednak o to, aby miała składniki, które są dla nas ważne w kontekście chorób cywilizacyjnych.

Ewa Ceborska-Scheiterbauer – Poradnia Dietetyczna Food&Diet

 

 

 

 

 

 

 

 

Skomponuj swoje musli na www.mojemusli.pl Jaki będzie twój mix musli – w eleganckiej tubie? mojemusli.pl- smacznie, zdrowo i według własnych upodobań!

SKOMPONUJ MUSLI TERAZ >>

Dodaj komentarz